Online Sınav Modülü

DERSSİS, Online Sınav Modülü ile uzaktan eğitimin kalitesini belirli standartların üzerine taşımakta ve teknolojinin imkanlarını verimli bir şekilde kullanarak yeni eğitim modellerini desteklemektedir. Sınav dönemindeki öğrencilerin çalışma programlarının aksamaması ve sınav başarılarını düzenli bir şekilde denetleyebilmesi için DERSSİS, bu modülü sizlerin hizmetine sunmuştur.

DERSSİS Online Sınav Modülünün Kullanımı

● Sisteme online.derssis.com sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.
● Sistemde karşınıza ilk olarak Katılabileceğim Sınavlar sayfası çıkacaktır. Bu sayfa üzerinden kurumunuzun sizin için tedarik ettiği deneme sınavlarını görebilirsiniz.
● Kurumunuzun sizin için gönderdiği denemeyi çözmek için Sınava Katıl seçeneğine tıklayarak optik formu doldurabilirsiniz.
● Sizin için atanan bir deneme yoksa sistemdeki herhangi bir denemeye erişmek için PDF butonuna basarak tam dokümanı elde edebilirsiniz.
● Sınava Katıl seçeneğine tıkladıktan sonra deneme sınavı kitapçık türünüzü deneme optik form sayfasına giriniz. Sistem kitapçığınıza uygun optik formu size sunacaktır.
● Olası aksiliklere karşı ara sıra sisteme sınavınızı kaydetmeyi unutmayın.
● Eğer denemenizdeki sorularda kafa karışıklığı yaşıyorsanız optik formda ilgili soru numarasına tıklayarak denemedeki soruya ulaşabilirsiniz.
● Herhangi bir sorunun cevabını silmek istiyorsanız sorunun üzerine gelerek Cevabı Temizle seçeneğine tıklayın.
● Optik formun tamamını doldurduktan sonra Sınavı Bitir seçeneğine tıklayın. Sayfanın üst tarafında kaç soruyu boş bıraktığınızı görebilirsiniz. Cevaplarınızı optik forma geçirirken herhangi bir hata yapıp yapmadığınızı mutlaka kontrol edin. Bu aşamadan sonra Onay seçeneğine tıklayabilirsiniz.
● Daha sonra sistem size sınavınızın açıklanacağı tarihi gösterecektir.
● Çözdüğünüz denemenin Katılabileceğim Sınavlar sayfasından Sınavlarım kısmına taşıdığını görebilirsiniz.
● Sınavın değerlendirme tarihinden sonra Sınavlarım sayfasından deneme sonuç karnesi bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak için önce sınav türünüzü seçmelisiniz.
● İlgili sayfada sınav değerlendirmenizin özet şekilde sistemde yer aldığını görebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Karnem seçeneğine tıklayınız.
● Sınav karnenizin üst kısmında Ders Analizleri kısmı bulunmaktadır. Bu alanda branş bazlı net ve genel ortalamanızı görebilirsiniz. Ayrıca sınav türünüze göre elde ettiğiniz puana, sınava katılım durumuna göre sıralamanıza, bir önceki OSYM verilerini baz alarak oluşturulmuş tahmini puan ve sıralamanıza yine karneniz üzerinden ulaşabilirsiniz.
● İlgili denemeye zaman içinde daha fazla öğrenci de katılabileceği için sıralamanız değişebilir. Böylelikle kurum içi ve bölgesel sıralamanız zamanla daha net bir şekilde oluşacaktır.
● Son olarak Karnem sayfası size son 5 deneme sınavında elde ettiğiniz netlerinizi, branş başarı yüzdenizi de gösterecektir. Ayrıca sayfanın en alt kısmında sınav sorularınızın konularına da ulaşabilirsiniz.